Hradecká Radnice napísala o našich akciách

Radnice 19.1.2012

Hradečtí Slováci pozvou zájemce na ples i halušky

Česko-slovenský bál, soutěž ve vaření brynzových halušek, Den slovenské kultury při dožínkách a předvánoční posezení krajanů. Takové jsou největší akce pro veřejnost, které na letošní rok připravila Regionálna Obec Slovákov v Hradci Králové.

"Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu. Proto se chceme zaměřit na osvědčené a tradiční akce, které se setkávají s ohlasem," sdělila předsedkyně hradecké Regionálna obec Slováků Julia Špalková. K takovým počinům bezesporu patří Česko-slovenský bál, který se v Adalbertinu uskuteční 28.ledna. Kromě hudby, tance a dobré zábavy nebude chybět ani hra na fujaru nebo nabídka specialit slovenské kuchyně. Návštěvníci se mohou těšit například na pravou slovenskou kapustnicu či spišskou borovičku.

Poslední květnová sobota bude patřit oblíbené soutěži ve vaření halušek, kterou opět uvidí Šrámkův statek v Pileticích. Pořadatelé o klání už hovoří jako o celostátním, protože se jej zúčastňují lidé z celé republiky. Před lety dokonce přijela do Hradce Králové na halušky skupina kanadských turistů se slovenskými kořeny. Ti při pobytu v Česku narazili na zmínku o soutěži na internetu, a jelikož halušky znali z vyprávění babičky, vyrazili do města pod Bílou věží. Veřejností vyhledávaný je rovněž Den slovenské kultury, který je každoročně součástí hradeckých dožínek. Kulturní program a možnost ochutnat slovenské speciality si nenechávají každoročně ujít tisíce lidí. Vloni mezi nimi byl i slovenský velvyslanec v Praze Peter Brňo. "Když přijel, říkal, že má málo času a zdrží se tak půl hodiny. Nakonec tady strávil pět a půl hodiny a odjížděl nadšený," dodala Julia Špalková. Zájem veřejnosti se soustředí také na tradiční předvánoční posezení krajanů.

Občanské sdružení Regionálna Obec Slovákov v Hradci Králové má v současnosti asi 250 členů, ovšem jejich počet neustále roste. Nejedná se pouze o Slováky žijící na Hradecku, ale také o přátele Slovenska. (čer)