Články o 5.Česko-Slovenskom plese v HK

Hradecký deník 20.2.2010

Pro české Slováky začíná být Adal příliš malý

Hradec Králové – Vstupenky na pátý Česko–slovenský bál zmizely z předprodeje měsíc předem. Přijel i primátor Banské Bystrice

Výjimečný zážitek sliboval v sobotu Česko–slovenský bál v Adalbertinu. Tancechtiví návštěvníci zaručeně potvrdí, že pověst plesu neklamala. Už vstup do sálu byl netradiční. Na vystrojené páry čekala pravá spišská borovička, oravská slanina, chléb a sůl, které podávaly dívky oděné v lidových krojích.

„Na slovenském plese dostanete až tři večeře, v Čechách nic. I tuhle tradiční slovenskou pohostinnost chceme místním lidem přiblížit,“ uvedla Julia Špalková, předsedkyně Obce Slovákov v Hradci Králové, která akci pořádala.

Tři večeře sice hosté nedostali, ale za to mohli ochutnat například slovenské ovčí sýry, žinčicu a o půlnoci také pravou kapustnicu. „Pro Čechy je to jen zelňačka, ale pro nás sváteční pokrm. Proto jsme si ho dovolili při této příležitosti připravit,“ vysvětlila Špalková.

Výbornou náladu podpořily české a slovenské kapely. Například skupina Epilóg do Hradce přicestovala až ze slovensko–ukrajinského pomezí. „Podle rezervací jsme věděli, že přijedou i slovenští podnikatelé. Chtěli jsme jim udělat radost,“ říká Špalková.

Další lidovou hudbu ze Slovenska přivezl jako dar primátor Banské Bystrice Ivan Saktor. Na pódiu se také dvakrát objevila známá slovenská zpěvačka Marcela Molnárová. Čechy zastupovala skupina Galileo band nebo tanečníci místní školy Bonstep.

O oblíbenosti bálu svědčí, že vstupenky zmizely z předprodeje už měsíc před akcí. „Prodali bychom dvakrát víc lístků, jenže to bychom se už do Adalbertina nevešli. Pro příští roky uvažujeme o přesunu do Aldisu. Všechno ale závisí na finančních prostředcích,“ dodala předsedkyně Obce Slovákov.

Sdružení založilo před pěti lety sedm lidí, dnes má více než 200 členů. Každý rok pořádá také například vyhledávanou soutěž ve vaření brynzových halušek na Šrámkově statku v Pileticích.

Článok aj s fotkami si môžete prezrieť na https://hradecky.denik.cz/kultura_region/cesko_slovensky_ples_20100222.html