Články o 6. Česko Slovenskom bále v HK

Mladá fronta Dnes 31.1.2011 

Na plese Slováků a Čechů bylo veselo i primátorům (strana B4)

Hradec Králové (lik,kvi)

Jakoby nové vedení města kvůli šetření letos nezrušilo městský ples. To se mohlo zdát náhodnému návštěvníkovi česko-slovenského bálu v hradeckém Adalbertinu.

Na dnes už tradičním, v pořadí 6. ročníku plesu, který pořádá hradecká regionální Obec Slováků, se totiž v plesových šatech a róbách objevili téměř všichni, kteří patří k honoraci města. Už na schodech vedoucích do všech sálů vítalo příchozí troubení lesních rohů.

Každého, kdo se rozhodl s bývalými dobrými krajany plesat, vítala usměvavá slovenská děva ve starobylém piešťanském kroji s "pohárikom" pravé spišské borovičky. Kdo vypil, mohl zakousnout oravskou slaninu a oštiepok, což je slovenský sýr.

Česko-slovenský bál byl také vůbec první příležitostí pro setkání nových primátorů partnerských měst. Hradecký primátor  Zdeněk Fink a banskobystrický Peter Gogola si tak srdečně potřásli pravicemi už asi půl hodiny před oficiálním začátkem plesu. Návštěvníky plesu  rozhoupaly kapely Butterfly z Trenčína, Galileo band z Hradce Králové či banskobystrická ľudová hudba Gypsy music Alexandra Daška.

Tančit přišli i umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek, herci Pavlína Štorkováa Lubor Novotný, diplomat a zastupitel Martin Dvořák či europoslanec Oldřich Vlasák.

Na plese vystoupili i finalisté soutěže Česko Slovensko má talent Ľubica Smítková a tanečníci Křečkovi muži z hradeckého T-bass. "Je to oslava přátelství mezi oběma národy. Chceme ukázat, že i když se náš stát rozdělil, je nám spolu stále dobře. Chceme také připomínat našim dětem, kde jsou naše kořeny a odkud pocházíme." uvedla předsedkyně regionální obce Slováků Júlia Špalková. Po půlnoci mnozí nepohrdli pravou slovenskou kapustnicou. Poslední hosté se rozcházeli až ve čtyři hodiny ráno.


„Na slovenském plese dostanete až tři večeře, v Čechách nic. I tuhle tradiční slovenskou pohostinnost chceme místním lidem přiblížit,“ uvedla Julia Špalková, předsedkyně Obce Slovákov v Hradci Králové, která akci pořádala.

Tři večeře sice hosté nedostali, ale za to mohli ochutnat například slovenské ovčí sýry, žinčicu a o půlnoci také pravou kapustnicu. „Pro Čechy je to jen zelňačka, ale pro nás sváteční pokrm. Proto jsme si ho dovolili při této příležitosti připravit,“ vysvětlila Špalková.

Výbornou náladu podpořily české a slovenské kapely. Například skupina Epilóg do Hradce přicestovala až ze slovensko–ukrajinského pomezí. „Podle rezervací jsme věděli, že přijedou i slovenští podnikatelé. Chtěli jsme jim udělat radost,“ říká Špalková.

Další lidovou hudbu ze Slovenska přivezl jako dar primátor Banské Bystrice Ivan Saktor. Na pódiu se také dvakrát objevila známá slovenská zpěvačka Marcela Molnárová. Čechy zastupovala skupina Galileo band nebo tanečníci místní školy Bonstep.

O oblíbenosti bálu svědčí, že vstupenky zmizely z předprodeje už měsíc před akcí. „Prodali bychom dvakrát víc lístků, jenže to bychom se už do Adalbertina nevešli. Pro příští roky uvažujeme o přesunu do Aldisu. Všechno ale závisí na finančních prostředcích,“ dodala předsedkyně Obce Slovákov.

 

Není družba jako družba (strana B2)

Petr Mareček, redaktor MF Dnes

Moudří praví: Nejdřív služba a pak družba.

Družba býval mládenec, který první vedl "mladuchu" k oltáři. Nebo značí přátelství, jenže komunistická partaj se jí oháněla jak Danny Trejo mačetou, družbu města u nás s těmi v Brežněvově Rusku, dělníci s rolníky, herci třeba s oceláři a jmenoval se tak i nevinný ropovod.

Setřít z toho nános socialistického haraburdí je těžké ještě dnes.

Ale daří se to. Pomyslný pugét patří hradecké Obci Slováků, jejíž akce včetně sobotního plesu ukazují, co nám Čechům schází. Bezprostřednost, nekašírovanou srdečnost a pohostinnost, neutuchající energii a chuť se bavit, zpívat a tančit. Tam, kde Čech skuhrá, Slovák zpívá jak velký gróf. Ani stopa po plesovém snobizmu, každý, kdo vejde, má pocit, že čekali právě na něj. Tak pak odpustíte i kavárenský pop a utečete se k cimbálu.

Slováci zútulnili Adalbertinum a nadchli i honoraci a pomazané hlavy krajského města. Slovenská chuť zpívat neutuchala ani nad ránem, i když mnohý tanečník díky borovičce odcházel vratce jak carský oficír.