Pozvánka na ples v hradeckých novinách

Hradecký deník 11.1.2012

Adalbertinum pohltí slovenská atmosféra

Hradec Králové – Setkání přátel, kteří se neviděli celý rok. Litry spišské borovičky a kapustnice. Tóny cimbálové muziky či fujary. Tak by se dal definovat sedmý Česko – Slovenský bál.

Akce se uskuteční v sobotu 28. ledna od 19.30 hodin v prostorách Adalbertina pořádá Regionálna Obec Slovákov v Hradci Králové.

„Naši slovenští spoluobčané mají díky bálu vzpomínku na svou rodnou zemi. Rezervace na letošní akci jsem dostávala bezprostředně po loňském ročníku,“ uvedla Julia Špalková, předsedkyně Obce Slovákov Hradec Králové.

Letos bude večerem provázet hudebně zábavná skupina Štěva Hruštince, který je na Slovensku známým bavičem, imitátorem a zpěvákem. České melodie k tanci zahraje hradecká skupina Galileo band. „Příjemným zpestřením bude určitě i plastická akrobace, kterou předvede mladá mongolská tanečnice. Hosty uvítá zvuk fujary, která je zapsána organizací UNESCO na seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva jako jediný zástupce Slovenska,“ dodala Julia Špalková.

Atmosféru dokreslí slovenská cimbálová muzika z Banské Bystrice a lidová hudba folklorního souboru Bystrina. Chybět nemůže ani bohatá tombola.

Akce je také zařazena do programu Calendarium Regina a záštitu nad ní převzali hradecký primátor Zdeněk Fink, primátor partnerského města Banská Bystrica Petr Gogol a ministr zahraničních věcí Slovenské republiky Mikuláš Dzurinda.

Autor: Jan Pruška

Radnice 19.1.2012

Hradečtí Slováci pozvou zájemce na ples i halušky

Česko-slovenský bál, soutěž ve vaření brynzových halušek, Den slovenské kultury při dožínkách a předvánoční posezení krajanů. Takové jsou největší akce pro veřejnost, které na letošní rok připravila Regionálna Obec Slovákov v Hradci Králové.

"Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu. Proto se chceme zaměřit na osvědčené a tradiční akce, které se setkávají s ohlasem," sdělila předsedkyně hradecké Regionálna obec Slováků Julia Špalková. K takovým počinům bezesporu patří Česko-slovenský bál, který se v Adalbertinu uskuteční 28.ledna. Kromě hudby, tance a dobré zábavy nebude chybět ani hra na fujaru nebo nabídka specialit slovenské kuchyně. Návštěvníci se mohou těšit například na pravou slovenskou kapustnicu či spišskou borovičku.

Poslední květnová sobota bude patřit oblíbené soutěži ve vaření halušek, kterou opět uvidí Šrámkův statek v Pileticích. Pořadatelé o klání už hovoří jako o celostátním, protože se jej zúčastňují lidé z celé republiky. Před lety dokonce přijela do Hradce Králové na halušky skupina kanadských turistů se slovenskými kořeny. Ti při pobytu v Česku narazili na zmínku o soutěži na internetu, a jelikož halušky znali z vyprávění babičky, vyrazili do města pod Bílou věží. Veřejností vyhledávaný je rovněž Den slovenské kultury, který je každoročně součástí hradeckých dožínek. Kulturní program a možnost ochutnat slovenské speciality si nenechávají každoročně ujít tisíce lidí. Vloni mezi nimi byl i slovenský velvyslanec v Praze Peter Brňo. "Když přijel, říkal, že má málo času a zdrží se tak půl hodiny. Nakonec tady strávil pět a půl hodiny a odjížděl nadšený," dodala Julia Špalková. Zájem veřejnosti se soustředí také na tradiční předvánoční posezení krajanů.

Občanské sdružení Regionálna Obec Slovákov v Hradci Králové má v současnosti asi 250 členů, ovšem jejich počet neustále roste. Nejedná se pouze o Slováky žijící na Hradecku, ale také o přátele Slovenska. (čer)