Pozvánka na 8. Česko - Slovenský bál v MF DNes a Hradeckých novinách

Tam, kde léčí zpěv a borovička

Mladá fronta dnes 21.1.2013 - Petr Mareček, editor MF DNES

Co se týče tance, bývám jeden z nejhorších, takže plesy znám spíše od baru. Přesto jsou dva, na něž nedám dopustit. Jeden mívá malá obec Litíč v Lázních Velichovkách, to je vskutku srdeční záležitost, kde se dějí zázraky. V noci vyhrajete zajíce, v šest ráno, po marných pokusech o jeho resuscitaci, ho předáte hodným lidem v kuchyni a v poledne už ho máte na smetaně. To je jeden z mnoha, další se jistě stanou 8. března. A druhý je Česko-slovenský bál, který v Hradci Králové pořádá Obec Slováků. Když se totiž v Polabí či Povltaví kleje a hudrá, u Dunaje, Váhu nebo Hronu se zpívá. Možná to mám jako milovník bratislavských pondělků, Tisícročné včely, Pavola Hammela a hlavně Lasici a Satinského trochu zkreslené, ale ještě se mi nestalo, že bych o tuto iluzi přišel. Slovenská závistihodná srdečnost by zútulnila čekárnu na plicním, spišská borovička je zas nejspolehlivější dezinfekcí duše. Letošní bál v Adalbertinu bude v sobotu a zahrají na něm v Hradci dobře známá retro swingová party Funny Fellows či popový I.D.Band. Na fujaru bude vyhrávat Jaroslav Sloboda, na heligonku Maťo Bačiak. Chybět nebude ani Lidová hudba primáše Jáne Maka, diskotéka a legenda - sportovní komentátor Karol Polák. A samozřejmě tombola. Loni jsme v ní vyhráli norský obraz velikosti málem Rembrandtovy Noční hlídky, dodnes nevím, jak jsme ho nad ránem přivezli domů. Takže věřte, zázraky se dějí i tam.

 

Bál u cimbálu s fujarou, či byste snad raději ples v pyžamu?

Hradecké noviny 21.1.2013

Česko-slovenský bál v královéhradeckém Adalbertinu. Autor: Deník/ Jan Jelínek

Hradec Králové – Žádná novinka. Plesová sezona je v plném proudu, a tak nemine jediný prodloužený víkend, kdy si můžete již od čtvrtka do neděle vybírat z pestré škály plesů a bálů. Tedy alespoň v krajském městě.

Ale přece jen jsou určité výjimky, kam lidé chodí pravidelně a snaží se ani jeden z ročníků nevynechat. Platí to například o Česko-slovenském bále, Pyžamovém úplňkovém plesu nebo Mediálním plesu.

Jen shodou okolností se Česko-slovenský bál a ples v pyžamech uskuteční právě nadcházející sobotu 26. ledna. Česko-slovenský bál je přichystán od 19.30 hodin v hradeckém Adalbertinu, Pyžamový úplňkový ples pro změnu od 20 hodin v tanečním sále Bonstepu.

Pořadatelé ve slovenských krojích přivítají každého návštěvníka Česko-slovenského bálu kalíškem pravé slovenské borovičky. Nebude chybět Lidová hudba, kterou vede primáš Ján Mak. A kdo si bude chtít zatancovat v moderním rytmu, může zamířit na Česko-slovenskou diskotéku. Každý z hostů bude mít možnost ochutnat půlnoční pravou slovenskou kapustnici i Spišskou borovičku.